Yeni Nesil Endüstri

Günümüzde giderek yaygınlaşmaya başlayan endüstri 4.0 kavramı sanayi alanıyla ilgili bir kelimedir. Almanya’da yer alan bir fuar çalışmasında gündeme getirilen endüstri 4.0 sanayideki dördüncü jenerasyonu belirtmek için kullanılmıştır. Peki, bu isimlendirme ne anlama geliyor? Bununla ilgili bazı bilgilere yazımızda yer vereceğiz.

Bu proje sayesinde sanayi alanının farklı bir şekil kazanması sağlanmaya çalışılmaktadır. Bunun amacı bilişim ile sanayi sektörü arasındaki bağlantıyı sağlayarak daha iyi hale getirmek Yeni ve güncel olarak teknolojiyle bağlantılı çalışmalar yapılarak daha az maliyetli ve daha çok üretim amacı taşımaktadır. Ayrıca sistemde yaşanabilecek sorunlar en aza indirilerek çok daha üst düzey güvenlik sistemleri geliştirmek amaçlanmaktadır.

 

İnsan Gereksinimini Azaltmaya Yönelik

Endüstri alanında yapılan üretimlerde insanların etkisini azaltmaya yönelik birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalarda robotların geliştirilmesi ile insan etkisinin azaltılarak olası kaza risklerinin de önüne geçilmek istenmektedir. Geçmişten beri giderek gelişen bu robotik makineler günümüzde de sanayi sektörünü çok iyi duruma getirmiştir.

Bu kavramı daha yakından tanıyacak olursak bazı kavramların bileşenlerinden meydana geldiğini görebiliriz. Bunlardan bazıları büyük veri, zenginleştirilmiş gerçeklik, siber ağ güvenliği, akıllı robot otomasyon sistemleri gibi kavramlar yer almaktadır. Teknoloji odaklı olarak bu çalışmalar giderek yaygınlaşmıştır.

 

Daha Hesaplı Daha Kaliteli

Bu tabir bazı kolaylıkları beraberinde getirmektedir. Bu çalışma sayesinde akıllı fabrikalar meydana getirilerek insan hatalarının önüne de geçilmesi sağlanabilmektedir. Sistemde herhangi bir hata oluştuğu an akıllı sistemler devreye girerek hatanın kaynağını bularak uyarı vermektedir. Yeni bir iş alanını da oluşturacak olan bu sistemde en büyük amaç mali giderleri azaltıp daha fazla gelir elde edilmesidir. Ayrıca sanayi kuruluşlarında oluşan enerji ihtiyacının azaltılması, üretimin artırılması gibi faydalarının yanı sıra kusursuz ve kaliteli üretimler yapılması sağlanabilmektedir.

Bu yazıyı paylaş