SAP Nedir?

SAP, 1973 yılında IBM’den ayrılan 5 kişi tarafından Systemanalyse und Programmentwicklung (“Systems Analysis and Program Development”) adıyla kurulan şirketin adıdır. Alman kökenli şirket, Mannheim, Almanya’da kurulmuştur. Merkezi Walldorf, Almanya’da bulunan şirket, dünyada 120’den fazla ülkede aktif olarak faaliyet gösteren, 190’dan fazla ülkede bulunan 300 binden fazla şirket tarafından kullanılan yazılımları üreten bir dünya devi durumunda bulunuyor.

 

Şirketin ürettiği yazılımlar da aynı kısaltmayla yani SAP ismiyle biliniyor. Şirket yazılım aplikasyonlarını çeşitli büyüklükteki firmalara sunan SAP, Türkiye’de de 15 bin kadar kullanıcısı olan bir firma olarak görünüyor. Ülkemizdeki 500 büyük şirketin 200’den fazlasının kullandığı SAP yazılımları, Fortune 500 listesinde bulunan dünya çapındaki şirketlerin yarısından fazlası tarafından kullanılan yazılımlar olarak görünüyorlar.

 

SAP Yazılımlarının Sağladığı Avantajlar

Dünyadaki en değerli 25.marka durumunda bulunan şirket tarafından üretilen yazılımlar, şirketlerdeki tüm iş süreçlerini bir araya getirerek gerekli çözümlerin hızlı biçimde üretilmesini sağlayan yazılımlar olarak tarif edilebilirler.

 

SAP Türkiye

Şirketin en iyi bilinen ürünlerinin başında gelen SAP ERP uygulamasının isminde geçen ERP (Enterprise Resources Planning) kısaltmasının Kurumsal Kaynak Planlama ya da İşletme Kaynak Planlaması anlamına gelmesi tesadüf değildir. SAP ERP yazılımı, şirketlerdeki üretim, finans, insan kaynakları, satış, muhasebe gibi tüm birimlerin/bölümlerin bütün fonksiyonlarını içeren/kapsayan entegre bilgi sistemleridir. Tek bir yapı içinde barındırılan bu bölümlerin birbiriyle ilişkilendirilmelerini ve yönetilmelerini sağlayan SAP ERP, şirket verimliliğinin en üst düzeye çıkmasını sağlamaktadır.

SAP ERP yazılımını ve şirketin buna benzeyen diğer yazılımlarını kullanan firmalar, operasyonel maliyetlerinin azaldığını, analizler ve raporlamalar için gereken teknik personel sayısının azaldığını, şirketin uyumlu bir şekilde çalıştığını ve yönetildiğini, yöneticilerin doğru kararları hızlı bir şekilde aldığını görürler. Sonuçta piyasada yaşanan rekabette öne geçen ve karlılığı artan şirket, piyasa değeri sürekli yükselen bir işletme haline gelir.

 

SAP Uygulamalarını Kullanan Şirketler

Dünya çapında SAP uygulamalarını kullanan şirketlerin toplam değerleri ve toplam ciroları trilyon dolarlarla ifade ediliyor. Dünyada ve Türkiye’de SAP yazılımlarını kullanan şirketlerden bazıları şunlar: Bosch, Tuborg, Mercedes Benz, Coca Cola, Pepsi, Alcatel (dünyada), SA, Koç, Petkim, Erdemir, Demirören, Fiat, Arkas, Boyner (Türkiye’de).

SAP uygulamalarından faydalanmayı tercih eden şirketler değerlendirildiğinde, dünyanın ve Türkiye’nin en büyük ve önde gelen şirketleri olduğu fark edilebiliyor. SAP yazılımlarının bu şirketlere büyük yararlar sağladığı veya bu şirketlerin söz konusu yazılımları kullanması nedeniyle SAP yazılımlarının yaygınlaştığı düşünülebilir. Her iki durum da, SAP yazılımlarının büyük şirketler açısından ‘vazgeçilemeyecek’ olarak değerlendirilebilecek uygulamalar olduğunu ve önemli miktarda artı değer sağladığı gerçeğini kanıtlamaktadır.

Sonuç olarak söylenebilecek şey, piyasada yer edinmek isteyen ve başarılarını uzun süre devam ettirmek isteyen şirketlerin SAP uygulamalarından faydalanmaları gerektiğidir. Bu yazılımlar hakkında daha fazla bilgi edinmek zarar vermez ama çok önemli kazançlar elde edilmesini sağlayabilir.

Bu yazıyı paylaş